Klubmesterskaberne og afslutningsfest senior 2025🏓🏆
Lørdag den 17. maj blev der, traditionen tro, afholdt det årlige senior klubmesterskab i Bordtennisklubben Tateni. Som altid blev der spillet om pokalerne i følgende rækker: Herre B, Herre A og den populære doubleturnering, hvor makkerpar sammensættes som højest og lavest ratede.
I Herre B gik Erik Bækgaard hele vejen til finalen med blot tre tabte sæt – en stærk præstation, som sikrede ham klubmesterskabet efter en sejr over Peter Møller i finalen.
I Herre A gik Esben Rask ubesejret gennem turneringen og sikrede sig klubmesterskabet for andet år i træk efter en række flotte og velspillede kampe – ikke mindst finalen mod Sehas Weerasinghe
Doubleturneringen blev, traditionen tro, spillet med makkerpar sammensat ud fra rating, og det førte til mange tætte og underholdende kampe. Årets klubmestre i double blev Henrik “Direktøren” Jensen og – igen – Herre A-vinderen Esben Rask, som sammen spillede sig hele vejen til finalen, hvor de vandt over doubleparret Johnny og Dennis.
Efter den sidste finale blev der hentet mad fra Den Lille Havfrue, og deltagerne samledes til spisning og præmieoverrækkelse. Her blev også årets leder(e) og vinderen af tænkeboks-turneringen kåret. Prisen som årets leder gik til Materialeudvalget, bestående af Lars og Johnny, som tak for deres store indsats i klubben. Tænkeboksturneringen blev som altid afviklet med smil og skarpe træk, og vinderen blev i år Lars Thomsen.
Tak til alle deltagere for en dag fyldt med godt humør og stærkt klubfællesskab – og en særlig tak til alle, der kiggede forbi og bidrog til den gode stemning. Tillykke til alle vinderne, og stor tak til alle, der stillede op og var med til at holde denne vigtige klubtradition i live. Vi ser allerede frem til næste år, hvor nye mestre skal kåres!💪🏓🏆
Flere billeder inde på flickr:
https://www.flickr.com/photos/btk_tateni/albums/